fbpx
Cennik

Profilaktyka rozwoju zgryzu u dzieci

Znak zapytania

czym jest

Profilaktyką, diagnostyką i leczeniem wad zgryzu zajmuje się ortodoncja, jeden z działów stomatologii. Występujące nieprawidłowości w budowie narządu żucia można podzielić na wrodzone (około 20%) oraz nabyte (80%). Do wrodzonych wad zgryzu zalicza się, m.in. zbyt dużą liczbę zębów, ich nieprawidłowe ustawienie, jedno- i obustronne rozszczepy całkowite lub częściowe, szparowatość. Większość wad zgryzu ma jednak charakter nabyty i wynika z nieprawidłowości w profilaktyce – szczególnie we wczesnych etapach rozwoju dziecka.

 

W okresie niemowlęcym rodzice powinni zwracać uwagę na prawidłowe układanie dziecka do snu oraz do posiłków, w tym na kontrolowanie, czy niemowlę może swobodnie oddychać przez nos. Pozytywnie na rozwój narządu żucia wpływa stopniowe wprowadzanie twardych pokarmów do diety dziecka, u którego zaczęły pojawiać się pierwsze zęby mleczne. Od 1. do 3. roku życia dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby jedzenie nie było zbyt rozdrobnione, bo w przyszłości może to sprzyjać zbyt wąskim łukom zębowym oraz stłoczeniu się zębów. Rozwój wad zgryzu może wynikać również z ssania palców, wewnętrznych części policzków czy warg w sytuacjach stresowych.

 

Pojawiającym się w wieku przedszkolnym wadom narządu żucia sprzyjają problemy laryngologiczne, nieprawidłowa wymowa, nawyk ssania lub gryzienia przedmiotów, rozwijająca się próchnica zębów mlecznych. Konieczność usunięcia popsutych mleczaków może spowodować stłoczenie się zębów, zwężenie ich łuku i późniejsze problemy ze „zmieszczeniem się” stałych zębów. Wady zgryzu w późniejszym wieku zazwyczaj miały swój początek w wieku przedszkolnym lub wcześniej.

Zagadnienia

Co zrobić

W DentalMed Clinic oferujemy kompleksową i przyjazną pomoc lekarzy specjalistów w dziedzinie stomatologii dziecięcej oraz ortodoncji, którzy zbadają prawidłowość zgryzu dziecka oraz podpowiedzą, jak dbać o właściwy rozwój narządu żucia.